Współpracę organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych określa ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Współpraca odbywa się na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji, jawności (art. 5 ust. 3 ustawy) i przybiera dwie główne formy: pozafinansową (merytoryczną) oraz finansową.
Współpraca finansowa
Współpraca finansowa Gminy Kleszczów z podmiotami sektora pozarządowego polega na zlecaniu organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych należących do gminy w zakresie zadań określonych w art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zlecanie zadań publicznych ma charakter wsparcia, czyli wykonywania zadania z udzieleniem dotacji na częściowe dofinansowanie jego realizacji. Zlecanie realizacji zadań publicznych następuje także w formie pozakonkursowego trybu udzielania dotacji zgodnie z art. 19 a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tzw. „mały grant”). Ogółem na współpracę finansową z organizacjami pozarządowymi w ramach trybów określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Współpraca w tym zakresie polega na dofinansowaniu zadania przy jednoczesnym zapewnieniu przez organizacje pozarządowe wkładu własnego w jego realizację oraz wkładu osobowego członków stowarzyszenia i pracę społeczną wolontariuszy. Organizacje szczegółowo określają grupę odbiorców biorących udział w realizacji zadania. Jednym z głównych warunków podjęcia współpracy jest prowadzenie działań skierowanych do mieszkańców gminy Kleszczów, których realizatorem jest zgłaszająca się organizacja. Szczególnie istotnym elementem współpracy pozafinansowej z organizacjami pozarządowymi jest konsultowanie z organizacjami rocznego programu współpracy.
Priorytety współpracy z organizacjami na rok 2018
Współpraca Gminy Kleszczów z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w 2018 roku realizowana była w następujących obszarach sfery zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
- aktywizacja i integracja osób w wieku emerytalnym;
- działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku;
- podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
- wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej;
- działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia, w tym działalność lecznicza;
Integracja, aktywizacja i ustawiczne kształcenie
W obszarze aktywizacji i integracji osób w wieku emerytalnym Gmina Kleszczów udzieliła wsparcia dwóm podmiotom – Uniwersytetowi Trzeciego Wieku Gminy Kleszczów (ul. Sportowa 3, 97-410 Kleszczów) i Fundacji Servire Homini (ul. Ogrodowa 2, 97-410 Kleszczów).
W ramach działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku Gminy Kleszczów zrealizowano:
- kurs komunikatywny języka angielskiego;
- cykl warsztatów geograficzno-historycznych;
- wyjazd turystyczno-geograficzno-historyczny;
- turnus sportowo-rekreacyjny;
- spotkanie z okazji Dnia Seniora.
Podejmowane działania miały na celu poprawę zdrowia psychofizycznego, wzrost zaangażowania w życie społeczne, czy też umożliwienie integracji międzypokoleniowej. Realizacja projektu zmierzała do ukształtowania umiejętności aktywizujących w środowisku społecznym i lokalnym.
W ramach działań Fundacji Servire Homini zrealizowano:
- spotkania studyjne, zajęcia manualne, warsztaty;
- spotkania z ciekawą postacią;
- imprezy okolicznościowe i integracyjne;
- piknik majowy mający na celu integrację wewnątrzpokoleniową lokalnej społeczności.
Kultura, sztuka, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
W 2018 r. Gmina Kleszczów wspierała przedsięwzięcia o charakterze artystycznym i społeczno-kulturalnym. Na konkurs wpłynęły dwie oferty: Stowarzyszenia „Kleszczów Forte” z siedzibą w Żłobnicy 73 oraz Fundacji „Nowoczesny Konin” z siedzibą w Koninie przy ul. Kwiatkowskiego 1/210. W wyniku przeprowadzonej oceny wybrana została oferta Stowarzyszenia „Kleszczów Forte”. Stowarzyszenie Kleszczów Forte zrealizowało zadanie publiczne pn. „Kleszczów pełen muzyki” – III Edycja”, których adresatami byli dzieci i młodzież wykazująca uzdolnienia muzyczne.
W ramach zadania przeprowadzono:
- warsztaty wyjazdowe;
- zajęcia nauki gry na instrumentach dętych, blaszanych, drewnianych i perkusyjnych prowadzonych zarówno przez zatrudnionych instruktorów jak i wolontariuszy;
- przemarsz paradny pn. „II Kleszczowska Parada Młodzieżowych Orkiestr Dętych”, w których udział wzięły cztery orkiestry.
Popularyzowanie nauki gry na instrumencie, kultywowanie tradycji muzykowania, czy też inicjowanie i realizowanie działań promocyjnych pozwoliły osiągnąć cele projektu, jakimi były:
- tworzenie i budowanie grupy młodszej MOD Kleszczów;
- rozwój wokalnych umiejętności chórzystów.
Z kolei działania ukierunkowane były na prezentację umiejętności na arenie krajowej lub międzynarodowej oraz prezentację dorobku orkiestry i bliźniaczych orkiestr regionu poprzez wspólne koncerty plenerowe i przemarsze paradne.
Tradycja i świadomość narodowa, obywatelska i kulturowa
W zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej Gmina Kleszczów udzieliła wsparcia Stowarzyszeniu Górników Gminy Kleszczów „Gwarek Brunatny” (ul. Brzozowa 3, 97-410 Kleszczów).
Działania podejmowane przez Stowarzyszenie ukierunkowane były na kultywowanie tradycji górniczych, zdobywanie wiedzy nt. górnictwa odkrywkowego i głębinowego, integrację międzypokoleniową i zwiększenie aktywności mieszkańców w życiu społecznym gminy Kleszczów.
W ramach realizacji zadania odbył się 2-dniowy wyjazd „Szlakiem śląskich kopalni” oraz obchody „Tradycyjnej Barbórki”.
Zlecanie zadań z udzieleniem dotacji, w tym w trybie pozakonkursowym art. 19a
Organizacje pozarządowe przeprowadzały na terenie gminy różne działania zachęcające społeczność lokalną do podejmowania aktywności w różnych formach życia społecznego. Wiele z zrealizowanych przedsięwzięć i wydarzeń było samodzielną inicjatywą organizacji pozarządowych, które starały się o pozyskanie dotacji w trybie pozakonkursowym. W trybie pozakonkursowym zgodnie z art. 19 a ustawy w 2018 roku dofinansowano łącznie 6 projektów.
Turystyka, rekreacja i sport
Oferta Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Żłobnica pozwoliła na realizację projektu pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, w ramach którego odbył się wyjazd mieszkańców gminy Kleszczów na Pojezierze Mazurskie. Tego typu inicjatywa połączona z popularyzacją wiedzy o krajoznawstwie przyczyniła się do wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i turystyki.
Za główny cel osiągnięty dzięki wykonaniu zadania realizowanego od 20 czerwca 2018 do 14 września 2018 r. uznano zapewnienie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.
Ochrona i promocja zdrowia
W ramach zadania „Oddana krew to uratowane życie” przeprowadzono działania mające na celu dotarcie do jak największego grona odbiorców. Pomóc miała w tym promocja działań nastawionych na integrację mieszkańców Gminy Kleszczów wokół tak ważnych aspektów ludzkiego życia jak niesienie bezinteresownej pomocy dla osób potrzebujących, zwiększenie aktywności zapewniającej ciągłość wdrażania akcji krwiodawczych, czy też tworzenie propozycji spotkań edukacyjnych dla szkół i przedszkoli z terenu gminy. W ramach realizacji zadania zorganizowano wyjazd na obchody Światowego Dnia Krwiodawstwa w maju 2018 r. Dodatkowo zadanie miało na celu promocję działań na rzecz pozyskiwania krwi. W tym celu odbył się piknik pn. „Twoja krew, moje życie”. W ramach przekazanych środków przeprowadzono pokazy z pomocy przedmedycznej adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Realizacja zadania przyczyniła się do osiągnięcia celu, jakim było szerzenie idei honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego w celu ratowania życia ludzkiego.
Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych
W realizację projektu pn. „Świat ON” zaangażowano zarówno osoby niepełnosprawne, jak również osoby sprawne wykonujące pracę w formie wolontariatu. Ważnym efektem takich działań była organizacja szkolenia w zakresie usprawnienia funkcji życiowych dla osób niedowidzących i słabowidzących. Dofinansowanie ww. zadania pozwoliło na organizację pokazu edukacyjno-instruktażowego oraz koncertu muzycznego integrującego społeczność lokalną. Odbiorami zadania byli: środowisko ON i mieszkańcy gminy Kleszczów. Zadanie realizowano w terminie od 01.08.2018 do 29.10.2018 r.
Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej
W ramach projektu „Sportowe Zakończenie Lata” realizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy rozegrano Turniej Piłkarski w czterech kategoriach wiekowych dla dzieci z roczników od 2010 do 2013. Uczestnikami imprezy były dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych. W turnieju wzięli udział zawodnicy z uczniowskich klubów sportowych. W ramach projektu przeprowadzono gry, zabawy i konkursy. Celem organizacji turnieju była integracja dzieci z terenu gminy Kleszczów poprzez naukę przyjaznej rywalizacji i podnoszenie umiejętności piłkarskich oraz wspólne spędzanie czasu.
W dniu 4 kwietnia 2018 r. do Urzędu Gminy w Kleszczowie wpłynęła uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. „Czwartki lekkoatletyczne – runda wiosenna” złożona przez Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny w Bełchatowie. W ramach zadania rozegrano 6 spotkań z bełchatowskiej edycji Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody lekkoatletyczne dla dzieci ze szkół podstawowych na dystansie 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skoku wzwyż, skoku w dal oraz rzucie piłką palantową. Spośród ponad 300 osób uczestniczących w bełchatowskiej edycji wyłoniono 26-osobową reprezentację na Finały Ogólnopolskie Czwartków Lekkoatletycznych, które odbyły się w Łodzi w dniach 16–17 czerwca 2018 r. Podjęte działania miały na celu zachęcenie młodzieży do aktywnego stylu życia i poprawę kondycji fizycznej, wykształcenie umiejętności pracy w grupie i rywalizacji „fair play”, a także zachęcenie do samodzielności i doskonalenia sprawności fizycznej, zdobywanie wysokich wyników sportowych, czy też zwiększenie popularności wybranych konkurencji lekkoatletycznych w powiecie. Umowa na realizację zadania pod ww. nazwą podpisana została w dniu 18.04.2018 r. Kwota dofinansowania ww. zadania to 5 000 zł.
W dniu 9 sierpnia 2018 wpłynęła uproszczona oferta realizacji zadania publicznego pt. „Czwartki lekkoatletyczne – runda jesienna” złożona przez Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny w Bełchatowie. Złożona oferta dotyczyła organizacji zawodów lekkoatletycznych adresowanych do uczniów szkół podstawowych. W ramach zadania przeprowadzone zostały cztery zawody lekkoatletyczne dla dzieci szkół podstawowych według wytycznych określonych w regulaminie ogólnopolskim i regulaminie bełchatowskiej edycji „Czwartków Lekkoatletycznych”. Kwota dotacji wyniosła 5 000,00 zł.