Przejdź do głównej treści

Zdrowie

Podstawową opieką medyczną na terenie gminy Kleszczów zajmuje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który ma swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Zdrowia. NZOZ zapewnia opiekę internistyczną, pediatryczną oraz ginekologiczną. W GOZ działa także gabinet masażysty oraz gabinet specjalisty rehabilitacji.

Kleszczów od wielu lat współpracuje ze Szpitalem Uniwersyteckim im. WAM w Łodzi, dzięki czemu mieszkańcy gminy mają zapewniony łatwy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Drugą, renomowana placówką, z którą gmina podjęła współpracę jest Centrum Zdrowia im. Matki Polki w Łodzi. Dwa razy w miesiącu lekarze specjaliści z tych szpitali przyjmują pacjentów w gabinetach Gminnego Ośrodka Zdrowia.

Gmina samodzielnie zorganizowała opiekę stomatologiczną dla mieszkańców. Obecnie działają cztery gabinety stomatologiczne: w Łękińsku, Łuszczanowicach i w Kleszczowie (2). Jeden z nich, mający siedzibę w Szkole Podstawowej w Kleszczowie zajmuje się głównie profilaktyką i leczeniem dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół samorządowych.

Z inicjatywy Urzędu Gminy mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (przede wszystkim z badań mammograficznych, badań prostaty oraz badań cytologicznych). Organizowane są też szczepienia profilaktyczne. Oprócz powszechnych akcji szczepień przeciwgrypowych, gmina – jako jedna z pierwszych w Polsce – prowadzi od 2007 roku: szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom, szczepienia przeciwko meningokokom (dla całej populacji mieszkańców gminy), szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV. W 2008 roku wprowadzono także szczepienia niemowląt z wykorzystaniem szczepionki skojarzonej nowej generacji.