Przejdź do głównej treści

Gospodarka

Gmina Kleszczów to najbardziej uprzemysłowiony fragment regionu łódzkiego. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów (będące oddziałami spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A) należą do grona największych firm w Polsce. Elektrownia ma moc ponad 5300 megawatów.

Aby dodatkowo wzmocnić gospodarczy rozwój gminy Kleszczów samorząd lokalny pod koniec lat 90. zdecydował o przygotowaniu nowych terenów inwestycyjnych. Kleszczowskie Strefy Przemysłowe spotkały się z zainteresowaniem wielu inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Swoje zakłady na terenie gminy ulokowali m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Finlandii, Austrii, Francji, Holandii, Włoch, Portugalii, Szwajcarii i Hiszpanii.

Głównym atutem Kleszczowskich Stref Przemysłowych jest ich uregulowany status prawny oraz kompletne uzbrojenie w niezbędne media. Dogodne rozwiązania komunikacyjne (w tym gminna obwodnica, która połączyła tereny stref i wyprowadzi z nich ruch w kierunku ważnych dróg krajowych) ułatwiają przedsiębiorcom transport surowców do produkcji oraz gotowych produktów. Potencjał gospodarczy gminy nie został jeszcze w pełni wykorzystany – gmina ma obecnie do zaoferowania inwestorom ponad 350 ha przygotowanych terenów.