Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.
Ma na celu podejmowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, edukowanie rodziców, nauczycieli i wychowawców w zakresie bezpieczeństwa online, a także promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu. Organizatorzy obchodów DBI w Polsce zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów inicjatyw. Ogólnopolska mapa takich inicjatyw jest prezentowana na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html.
Obecnie w tym wykazie znaleźć można zgłoszenia z dwóch kleszczowskich szkół. Pod hasłem „Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie” odnotowano: „Zajęcia o tematyce dotyczącej bezpieczeństwa w sieci, projekt edukacyjny, konkursy”. Z kolei Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie zapowiada: „Zajęcia dla uczniów klas 1-3 LO i TNT związane z bezpiecznym i mądrym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, zasobów Internetu. Poruszać będziemy zagadnienia związane z cyberprzemocą. Na zajęciach uczniowie będą również tworzyć plakaty na tematy bezpieczeństwa w Internecie przy pomocy programu graficznego Gimp. Najlepsze prace będą wydrukowane oraz zaprezentowane na terenie szkoły oraz na szkolnej stronie internetowej”.
Więcej szczegółów o projekcie realizowanym w kleszczowskiej podstawówce przekazuje organizatorka, nauczycielka informatyki Justyna Klimczyk, kierując zaproszenie do wszystkich uczniów tej szkoły: „Wraz z klasą 4a, która realizuje projekt edukacyjny „Jak nie wpaść w Sieć”, zapraszam Was do wspólnej inicjatywy, polegającej na stworzeniu katalogu ciekawych i przydatnych stron, aplikacji dla dzieci i młodzieży. Jeśli znasz jakąś interesującą aplikację webową lub mobilną, stronę internetową, która zawiera treści edukacyjne (gry, ćwiczenia, ciekawe filmy), narzędzia które ułatwiają Ci naukę, odrabianie lekcji czy pozwalają rozwijać Twoje pasje – podziel się z nami taką informacją.
Wypełnij przygotowany w tym celu formularz. Na Twoje propozycje czekamy do końca lutego. Katalog zostanie opublikowany na stronie szkoły i blogu projektu. Wysiłek najbardziej aktywnych zostanie doceniony”.
Warto na koniec dodać, że organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). To podmiot utworzony przez państwowy instytut badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html dla lokalnych organizatorów akcji DBI przygotowane zostały propozycje materiałów edukacyjnych i promocyjnych, dostępne także w formie online. Są to: gotowe propozycje lekcji zdalnych do przeprowadzenia z uczniami, webinary dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi wspierające ich w przygotowaniu zdalnych zajęć, banery oraz inne grafiki do wykorzystania podczas realizacji i promocji akcji DBI.
