Przejdź do głównej treści

Zapobieganie zagrożeniu ASF w regionie łódzkim

[13.08.2019] w kategorii: Aktualności.

W Przemysłowie, w powiecie łowickim odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau, którego tematem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. Wydarzenie zostało zorganizowane w związku z aktualizacją krajowej mapy zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Aktualizacja krajowej mapy zagrożenia nastąpiła w wyniku wprowadzenia w województwie łódzkim tzw. strefy żółtej (strefa ochronna), w której znalazły się w całości trzy gminy powiatu łowickiego: Chąśno, Kiernozia i Kocierzew Południowy, a także część gminy Łowicz. Jest to konsekwencja wprowadzenia w województwie mazowieckim czerwonej strefy zagrożenia, z racji pojawienia się tam przypadków choroby oraz jej ogniska.
Znaczenie ochrony wyżej wymienionych terenów w swoim wystąpieniu podkreślił wojewoda Zbigniew Rau: – Sytuacja jest poważna, ponieważ województwo łódzkie jest trzecim największym producentem trzody chlewnej w Polsce. To, co nadchodzi z Mazowsza, wymaga natychmiastowej reakcji. Jesteśmy przygotowani na zwiększenie odstrzału sanitarnego.
Wojewoda łódzki zapewnił również pełne wsparcie dla służb weterynaryjnych w walce z zagrożeniem ASF. – Ilekroć powiatowe służby weterynaryjne wystąpią z takim wnioskiem nigdy nie zawaham się w wydaniu kolejnego rozporządzenia. Z pełną świadomością od 2017 roku wydałem 11 rozporządzeń dotyczących odstrzału sanitarnego. Ma on charakter interwencyjny i jest zdecydowanie konieczny. Producent trzody chlewnej nie zostaje sam w konfrontacji z zarażonym dzikiem, bo po jego stronie jest państwo.

Źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki