Przejdź do głównej treści

Ważne dla rolników, starających się o zwrot paliwowej akcyzy

[03.01.2019] w kategorii: Aktualności, Rolnictwo.

Zbliża się czas rozliczania faktur za olej napędowy, wykorzystywany do produkcji rolnej w okresie od sierpnia 2018 r. do końca stycznia br. W dotychczasowym systemie rozliczania podatku akcyzowego, zawartego w cenie rolniczego paliwa nastąpiły pewne zmiany, wprowadzone z korzyścią dla producentów rolnych. Stawka zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego nie uległa co prawda zmianie i nadal wynosi 1 zł, natomiast limit na jeden hektar został podwyższony z dotychczasowych 86 do 100 litrów.

Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła uzyskują dodatkowy limit zwrotu akcyzy, obliczany w oparciu o tzw. duże jednostki przeliczeniowe bydła. Dla udokumentowania liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła, będących własnością producenta rolnego, stosowny dokument wydaje kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku zgodnie z zapisami zawartymi w znowelizowanej ustawie (Dz. U. z 2018 r. poz. 2466) został wprowadzony nowy wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Informujemy, że nowe druki wniosków będą dostępne w Urzędzie Gminy w Kleszczowie po 15. stycznia.