Przejdź do głównej treści

Uczniowie kleszczowskiego technikum wyjadą na praktyki do Drezna

[14.11.2017] w kategorii: Aktualności, Edukacja.

W tym roku szkolnym kolejni uczniowie Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie wyjadą na 2-tygodniowe praktyki zawodowe w Dreźnie. Na realizowany przez dwa lata projekt „Europejska mobilność uczniów i absolwentów Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie – gwarancją sukcesu i kariery zawodowej” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych pozyskał z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dofinansowanie w kwocie ponad 400 tys. zł. Są to pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), związane z projektem „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

Na liście osób zakwalifikowanych na 2-tygodniowe praktyki w Dreźnie znalazło się 29 uczniów trzeciej klasy Technikum Nowoczesnych Technologii, podzielonych na dwie grupy. Pierwsza grupa wyjedzie na staż od 11 do 24 marca przyszłego roku, druga zaś od 8 do 21 kwietnia. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji uzupełniającej na listę rezerwową zostało wpisanych dwóch uczniów TNT.

Z początkiem listopada uczestnicy projektu rozpoczęli zajęcia przygotowawcze do wyjazdu. W ich trakcie doskonalą znajomość języka angielskiego (to język stażu) oraz języka niemieckiego (język codziennej komunikacji). Odbywają też przygotowanie mentalne, by łatwiej radzić sobie podczas współpracy w wielokulturowej grupie, a także przygotowanie kulturowe, dzięki któremu zdobędą wiedzę m.in. o tradycjach i kulturze niemieckiej. Zajęcia przygotowawcze potrwają do końca lutego 2018 r.

Pobyt na praktykach w Niemczech posłuży nie tylko kształceniu praktycznemu, poznawaniu organizacji oraz wyposażenia niemieckich firm. Pomoże też utrwalić znajomość języka niemieckiego, da możliwość bliższego poznania kultury i zabytków naszego zachodniego sąsiada.