Przejdź do głównej treści

Red Bull 111 Megawatt – czyli ekstremalne emocje w gminie Kleszczów

[13.09.2018] w kategorii: Aktualności, Sport.

Sportowe widowisko na światowym poziomie – tak w kilku słowach można opisać to co działo się podczas Red Bull 111 Megawatt w gminie Kleszczów. Teren kopalni węgla brunatnego już po raz piąty, w dniach 8-9 września, zamienił się w arenę sportowych zmagań na światowym poziomie.

Impreza wpisana w cykl najważniejszych zawodów enduro na świecie World Enduro Super Series przyciągnęła do Kleszczowa według informacji biura prasowego organizatora ok. 35 tysięcy kibiców.

W sobotę o awans do niedzielnego finału rywalizowało blisko 1000 zawodników (w tym 6 kobiet) z 30 krajów m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Portugalii, a także z Chile, RPA, Dominikany, czy Afganistanu. Trasy wytyczono w głębi wyrobiska w taki sposób, aby nie tylko sprawdzić umiejętności techniczne zawodników, ale także taktyczne. Sobotnie kwalifikacje wygrał Nathan Watson, który w polskiej imprezie wystąpił po raz pierwszy.

Niedzielne widowisko rozpoczął finał GoPro B. Ostatecznym triumfatorem został Krystian Thiel, który odebrał zwycięski puchar z rąk Wójta Gminy Kleszczów – Sławomira Chojnowskiego.

Trasa wyścigu finałowego składała się z pętli, która miała ponad 30 km długości. Jednym z najbardziej emocjonujących momentów widowiska był równoczesny start 500 zawodników. Po zaciętej walce zwycięzcą zawodów został pochodzący z południowej Afryki Wade Young, który wyprzedził Tadeusza Błażusiaka o ponad 2 minuty. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Billy Bolt z Wielkiej Brytanii. Lotnicze akrobacje na najwyższym, światowym poziomie zapewnił Łukasz Czapiela – jedyny Polak występujący w Mistrzostwach Świata Red Bull Air Race.

Gmina Kleszczów wzięła udział w wydarzeniu wystawiając swoje stoisko i promując m.in. tereny inwestycyjne. Osoby, które odwiedziły stoisko otrzymywały foldery i gadżety promocyjne, mapki gminy oraz ulotki informacyjne. Na stoisku prezentowane były też m.in. rękodzieła będące efektem prac uczestników warsztatów Gminnego Ośrodka Kultury w Kleszczowie.