Przejdź do głównej treści

Przebudowa ulicy Głównej – najważniejsza inwestycja w Kleszczowie

[09.08.2018] w kategorii: Aktualności, Inwestycje.

Prace związane z przebudową ulicy Głównej w Kleszczowie skupiają się obecnie na odcinku od skrzyżowania z ulicą Szkolną do ronda w Żłobnicy. Pierwsza warstwa mieszanki bitumicznej została ułożona na odcinku ponad 1100 metrów. Oznacza to, że po utwardzonej drodze można już dojechać od strony ronda do kleszczowskiego cmentarza. Trudniej jest przy nim zaparkować, bo dotychczasowy parking jest wyniesiony o kilkadziesiąt centymetrów ponad poziom jezdni. Możliwy jest wjazd na plac po przeciwnej stronie ulicy. To gminna działka, na której będzie zbudowany nowy parking. Prace związane z układaniem podziemnych instalacji zostały już wykonane. We wrześniu brukarze powinni przystąpić do ustawiania krawężników i układania kostki. Na nowym parkingu powstanie 70 miejsc do parkowania.

Nowy chodnik oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Głównej mają już długość 700-metroów. Na tym odcinku trwają już prace porządkowe w pasie drogowym. W następnym tygodniu sierpnia drogowcy planują ułożyć na ulicy Głównej kolejne 700 metrów bieżących pierwszej warstwy mieszanki bitumicznej. Tempo wykonywania tłuczniowej podbudowy oraz dalszych prac jest uzależnione od postępu robót instalacyjnych. Jak wiadomo wzdłuż ul. Głównej układane są wszystkie gminne sieci. W wielu miejscach kable i rury przechodzą też na drugą stronę ulicy.

Upalna pogoda jest pewnym utrudnieniem dla pracowników, ale to inne zjawisko pogodowe miało największy wpływ na opóźnienie robót. Gwałtowne ulewy, które wystąpiły w drugiej połowie lipca spowodowały zalanie już „wykorytowanego” fragmentu ulicy, który był przygotowany do nawiezienia tłucznia. Usuwanie naniesionego błota, oczyszczanie zamulonych studzienek i rur oraz osuszanie gruntu zajęło drogowcom kilka dni.

Na kolejny etap robót przy ul. Głównej w ścisłym centrum Kleszczowa wykonawcy wejdą dopiero po zapewnieniu przejezdności pierwszego odcinka. Autobusy szkolne muszą mieć bowiem możliwość dojazdu do szkoły podstawowej.

W galerii prezentujemy zdjęcia z przebiegu prac w pierwszym tygodniu sierpnia.