Przejdź do głównej treści

Noc z 18 na 19 maja można spędzić… w muzeum

[15.05.2019] w kategorii: Aktualności, Kultura.

Już od 16 lat w drugiej połowie maja organizowane są w Polsce imprezy pod wspólną nazwą NOC MUZEÓW. Pomysł nocnego udostępniania zwiedzającym muzeów, galerii i innych wartych obejrzenia miejsc (gratis lub za symboliczną opłatą) powstał w 1997 roku w Berlinie.

W Polsce Noc Muzeów odbywa się w weekend w okolicach 18 maja. W tym właśnie dniu obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Bardzo duży wybór atrakcji podczas nadchodzącej Nocy Muzeów (z 18 na 19 maja) zaoferują łódzkie instytucje. Muzeum Miasta Łodzi zaprosi na zwiedzanie śladami wielkich łodzian do Pałacu Izraela Poznańskiego, a także na inaugurację wystawy stałej „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”. Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze aktorzy Teatru Wielkiego zaprezentują widowisko operowe „Człowiek z Manufaktury” autorstwa Rafała Janiaka.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zorganizuje pokaz Służby Więziennej i zaprosi do gry muzealnej „Uwolnij Piłsudskiego”. Będzie też możliwe zwiedzania zabytkowego budynku Sądu Okręgowego i wysłuchanie wykładów w wykonaniu sędziów. Jako szczególną atrakcję łódzkiej Nocy Muzeów traktować należy udostępnienie kamienicy Jakuba Landego i Mendela Pinkusa, w której wnętrzach kręcono m.in. zdjęcia do filmu „Zimna wojna”.

Znacznie bliżej Kleszczowa, bo w Bełchatowie, swe podwoje w Noc Muzeów otworzy Muzeum Regionalne. W tym roku w związku z obchodami setnej rocznicy powstania Policji Państwowej zorganizowana zostanie okolicznościowa wystawa i prelekcja „Policja wczoraj i dziś”. Szczegóły imprezy, zaplanowanej w godz. 18.00-23.00 – na załączonym plakacie.