Przejdź do głównej treści

Jak najprościej założyć Profil Zaufany?

[09.02.2018] w kategorii: Aktualności, Urząd Gminy.

Do 26 lutego każdy, nawet najmniejszy przedsiębiorca musi przesłać do Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. JPK_VAT przesyła się wyłącznie drogą elektroniczną. Do wypełnienia tego obowiązku potrzebne jest nie tylko odpowiednie oprogramowanie, ale też m.in. założenie Profilu Zaufanego.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że można to zrobić na dwa sposoby:

 1. Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
  W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.
  Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy – w tym przedsiębiorca – kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać tych danych osobiście w urzędzie.
  Krok 1: Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej.
  Krok 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego.
 2. Przez internet potwierdzając go w punkcie potwierdzającym.
  Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
  Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
  Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego.
  Krok 4: Po założeniu profilu w internecie należy odwiedzić punkt potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt potwierdzający. W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich punktów.

W przypadku przedsiębiorców z gminy Kleszczów polecamy punkt w Urzędzie Gminy w Kleszczowie (pokój nr 7) oraz w Bełchatowie: w siedzibie Urzędu Skarbowego (ul. J. Piłsudskiego 18) oraz w Inspektoracie ZUS (ul. Wojska Polskiego 69).

Profil Zaufany jest przydatny nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Z jego pomocą możemy m.in.: składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US, złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, zgłosić utratę dokumentu tożsamości, wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Kartę Dużej Rodziny, świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego.