Przejdź do głównej treści

Groźne skutki spalania śmieci w piecach i kominkach

[06.12.2017] w kategorii: Aktualności.

„Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacisz zdrowiem! Trujesz dzieci, skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie.

Co roku umiera na świecie 7 mln, a w Polsce 45 tyś z powodu zanieczyszczonego powietrza. (Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej organizacja non-profit HEAL).

Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie ,a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają Twoje najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzasz chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – kwaśne deszcze. Dlatego spożywasz zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce” – to fragment informacji, podawanych na ulotkach, które od niedawna pojawiły się na terenie naszej gminy. Dwustronnym ulotkom towarzyszą także plakaty. Ich wspólnym łącznikiem jest znane od lat hasło „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”.

Akcja edukacyjna jest prowadzona dzięki nawiązaniu współpracy przez Gminę Kleszczów z Fundacją ARKA. Zachęcamy nie tylko do zapoznania się z treścią ulotek, ale również do stosowania się do zawartych w niej zaleceń. Stawką jest nie tylko zdrowie naszych dzieci, ale również nasze i pokolenia seniorów. Jeśli widzimy naganne zachowania sąsiada, który nic sobie nie robi z rozpowszechnianych w mediach apeli o niepalenie śmieci, miejmy odwagę powiedzieć mu co myślimy o takiej postawie!

Groźne skutki spalania śmieci w piecach i kominkach

Groźne skutki spalania śmieci w piecach i kominkach