Przejdź do głównej treści

Goście z Ukrainy przebywali w Kleszczowie

[15.05.2018] w kategorii: Aktualności, Urząd Gminy.

Sześć majowych dni (od 6 do 12 maja) spędziła w Kleszczowie delegacja uczniów i ich opiekunów ze szkoły partnerskiej Centrum Nadziei w Równem. Szkoła ta w 2013 roku podjęła współpracę z Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kleszczowie. Uczniowie z Ukrainy podczas pobytu zamieszkali w domach swoich rówieśników – uczniów naszego gimnazjum.

Oficjalne powitanie gości z udziałem dyrektora Ryszarda Ciągło miało miejsce 7 maja. Zostali zaproszeni do obejrzenia przygotowanej na tę okazję inscenizacji „Anioły strzegą szkoły” oraz filmu „Twój Vincent”. Popołudniowe godziny zostały przeznaczone na udział w warsztatach ceramicznych, przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie.

„Kolejnego dnia zaprezentowali się uczniowie z Równego. Był czas na chwilę wspomnień podczas oglądania prezentacji podsumowującej współpracę pomiędzy szkołami. Zabawnym i pełnym śmiechu momentem była inscenizacja przygotowana przez anglistów „Królewna Śnieżka” – w wersji angielskiej oczywiście. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w quizie anglojęzycznym” – to fragment relacji ze strony internetowej gimnazjum.

Kolejny dzień pobytu w Polsce został przeznaczony na wycieczkę do Warszawy. Goście z Ukrainy mogli odwiedzić Łazienki Królewskie, oglądali panoramę stolicy z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili Starówkę oraz Muzeum Fryderyka Chopina. Czwartek 10 maja został przeznaczony na zróżnicowane zajęcia. Wypełniła go wizyta w salonie mistrza fryzjerskiego, Błażeja Adamusa, a następnie warsztaty artystyczne, poprowadzone w szkole przez Bogusławę Gajzler. Poobiednie godziny goście spędzili na Górze Kamieńsk, korzystając z dostępnych tam atrakcji. Dzień zakończyło wspólne ognisko z kiełbaskami.

W ostatnim dniu pobytu goście z Ukrainy wybrali się na taras widokowy w Żłobnicy, a następnie odwiedzili Urząd Gminy, gdzie w sali konferencyjnej przywitał ich wójt gminy Sławomir Chojnowski. Ze specyfiką Kleszczowa mogli zapoznać się, oglądając krótki film oraz prezentację poświęconą współczesnej historii i dorobkowi gminy. Dodajmy, że w tym spotkaniu wziął również udział przewodniczący Rady Gminy Kleszczów Michał Michałek. Na pożegnanie młodzież wykonała w języku polskim równie popularną w Polsce, jak i na Ukrainie pieśń „Hej, sokoły”.

Oficjalne pożegnanie nastąpiło w auli SOLPARKU. Tu, po odśpiewaniu przez młodzież hymnów obydwu państw, głos zabrali kolejno dyrektorzy obydwu szkół partnerskich. Piątkowe popołudnie uczniowie spędzili korzystając z atrakcji SOLPARKU.

„Ta wymiana z pewnością pozostawiła po sobie wiele pięknych wspomnień i znajomości. Pobyt delegacji ukraińskiej był kolejną szansą na poznanie kultury i tradycji Ukrainy. Uczniowie zawarli nowe znajomości i ćwiczyli umiejętności lingwistyczne. Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy” – czytamy w podsumowaniu na internetowej stronie www.gimkleszczow.pl.