Przejdź do głównej treści

Górnicze święto w Kleszczowie

[06.12.2017] w kategorii: Aktualności.

2 grudnia w gminie Kleszczów uroczyście obchodzono Dzień Górnika. Gminny Ośrodek Kultury w Kleszczowie przygotował z tej okazji dla górniczej braci oraz mieszkańców gminy występ satyryka Grzegorza Poloczka, bliżej znanego z kabaretu RAK. Artyście towarzyszyła wokalistka Katarzyna Piowczyk. Śląski humor oraz wspólne śpiewanie zostały ciepło przyjęte przez publiczność.

Po zakończeniu części artystycznej około godz. 16.00 uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę dętą KWB Bełchatów, przeszli na dziedziniec kościoła w Kleszczowie. Tu pod figurą górniczej patronki św. Barbary krótką modlitwę w intencji górników poprowadził metropolita częstochowski, ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Uroczystości w kościele p.w. NMP Anielskiej w Kleszczowie rozpoczął ks. proboszcz Benedykt Stanek, który serdecznie powitał arcybiskupa Wacława Depo, poczty sztandarowe, górników z rodzinami, przedstawicieli władz spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., dyrekcję Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji, a także kleszczowskiego samorządu.

W barbórkowy nastrój wprowadził wszystkich zebranych występ dzieci z przedszkola w Łuszczanowicach. Przebrane w stroje ludowe tańczyły oraz śpiewały piosenki nawiązujące do górniczego święta. Życzyły świętującym bezpiecznej i spokojnej pracy w kopalni.

Przed rozpoczęciem eucharystii delegacja pracowników kopalni, witająca ks. arcybiskupa w Kleszczowie, poprosiła w imieniu zebranych koleżanek i kolegów o celebrowanie Mszy św. i wygłoszenie pasterskiego słowa, a także o modlitwę za łaskę życia i zdrowia oraz za pomyślną przyszłość dla branży.

W słowie skierowanym do braci górniczej arcybiskup Wacław Depo przypomniał, dlaczego przywołujemy postać św. Barbary – męczennicy żyjącej w III wieku. Wywodząca się z pogańskiej rodziny Barbara została chrześcijanką. Zmuszona do wyparcia się wiary wybrała śmierć. W kazaniu metropolita częstochowski podkreślał, że miłość św. Barbary okazała się potężniejsza od przemijania, potężniejsza od ludzkiego czasu. Miliardy ludzi przemijają przez świat, a my dzisiaj wspominany św. Barbarę. Miłość Boga jest fundamentem naszego życia i ani śmierć, ani kłamstwo nie zdołają nas oddzielić od jego miłości – mówił metropolita częstochowski.

Po Mszy św. za sprawowanie eucharystii podziękowania złożył dyrektor KWB Bełchatów – Marian Rainczuk. W imieniu mieszkańców gminy Kleszczów podziękowania na ręce metropolity za wspólną modlitwę i kontynuowanie tradycji obchodzenia górniczego święta złożył wójt Sławomir Chojnowski. Wójt zwrócił się także do górników. Życzył im zdrowia, sukcesów i pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym, a także satysfakcji z ciężkiej pracy. Powinna być ona doceniana przez wszystkich, którzy korzystają z jej owoców.

Tradycją barbórkowych uroczystości w kleszczowskim kościele jest wystawienie relikwiarza z relikwiami św. Barbary. Na zakończenie eucharystii relikwiarz jest podawany wiernym do ucałowania.

Tegoroczne obchody Dnia Górnika w gminie Kleszczów współorganizowali: proboszcz Parafii NMP Anielskiej w Kleszczowie – ks. Benedykt Stanek oraz Zarząd Stowarzyszenia Górników Gminy Kleszczów „Gwarek Brunatny”.