Przejdź do głównej treści

Gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

[13.11.2017] w kategorii: Aktualności.

W niedzielę, 12 listopada odbyły się gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12.00 w Kościele pw. NMP Anielskiej w Kleszczowie Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Benedykt Stanek. W wygłoszonym kazaniu ksiądz proboszcz dziękował bohaterom, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolną Polskę. Jak podkreślał do odzyskania niepodległości konieczna była walka całego narodu, wszystkich stanów i zawodów. Dzięki wysiłkowi polityków, wojskowych, malarzy, poetów, chłopów dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju.

Po zakończeniu Mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Łękińsku ubrani w mundury wojskowe oraz tradycyjne stroje ludowe zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Słowa ojczyste” na tle scenografii nawiązującej do obchodzonego święta.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz mieszkańców z kościoła przed Pomnik Niepodległości znajdujący się w kleszczowskim parku. Patriotycznego charakteru dodała oprawa muzyczna zapewniona przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Kleszczów oraz udział pocztów sztandarowych. Biało czerwone wieńce i wiązanki zostały złożone na monumencie przez delegacje samorządu gminy, szkół, jednostek OSP, policji oraz firm i instytucji. Na koniec uroczystości wójt Sławomir Chojnowski podziękował osobom za przygotowanie obchodów oraz za udział w gminnych uroczystościach.