Przejdź do głównej treści

Generalny wykonawca podsumowuje inwestycję w Łuszczanowicach

[31.10.2018] w kategorii: Aktualności, Inwestycje, Urząd Gminy.

Po kilkunastu miesiącach drogowe prace w Łuszczanowicach i Łuszczanowicach Kolonii są bliskie finiszu. Ekipa telewizji NTL Radomsko o ich podsumowanie poprosiła przedstawiciela generalnego wykonawcy. Krzysztof Mikiciuk, dyrektor techniczny łódzkiego oddziału STRABAG sp. z o. o. przypomniał, że prace na kontrakcie zostały rozpoczęte w maju 2017 roku. Były bardzo skomplikowane, ponieważ przebudowie podlegała cała istniejąca infrastruktura (gazowa, teletechniczna, wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna) na odcinku ok. 2,5 kilometra. Droga otrzymała całkowicie nową konstrukcję oraz nawierzchnię.

Opisując liczbami to duże, drogowe przedsięwzięcie dyrektor K. Mikiciuk poinformował, że ułożona na jezdniach nawierzchnia ścieralna ma ok. 19 tys. m kw. powierzchni, zaś chodniki, ścieżki rowerowe i nawierzchnie utwardzone kamienną kostką liczą łącznie ok. 14 tys. m kw. powierzchni. Długość ułożonych krawężników i obrzeży chodnikowych wynosi natomiast ok. 10 tys. mb. Skalę wykonanej infrastruktury podziemnej przedstawiciel generalnego wykonawcy zobrazował dwoma przykładami, podając, że długość ułożonych kabli energetycznych i teletechnicznych wyniosła ok. 9 km, a rur kanalizacyjnych – ok. 5 km.

Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił współpracy z mieszkańcami Łuszczanowic i Łuszczanowic Kolonii oraz z Urzędem Gminy.

– Zaczęliśmy od otwartego spotkania z mieszkańcami z udziałem radnych. Poinformowaliśmy o terminach, o tym, na czym inwestycja będzie polegała. Informowaliśmy, że będą niedogodności, że przez ten rok, półtora – niestety – będą się musieli razem z nami przemęczyć i że będziemy chcieli jak najmniej im życie uprzykrzać.

Jeżeli chodzi o współpracę z zamawiającym to było różnie. Generalnie była to twarda współpraca, bo zamawiający był bardzo wymagający. Warta podkreślenia jest dbałość zamawiającego o mieszkańców, o ich interes. Roboty musiały być prowadzone „pod ruchem”, a wszyscy mieszkańcy musieli mieć zapewniony dostęp do swoich posesji. Ruch był prowadzony wahadłowo, a niektóre odcinki były zamykane w uzgodnieniu z zamawiającym na całej długości. Musieliśmy jednak umożliwić dostęp do posesji, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.

Podsumowując zakończony już etap robót dyrektor K. Mikiciuk ocenił:

– Wydaje mi się, że przeszło to dosyć płynnie i sprawnie.

Drogowcy będą jeszcze prowadzić prace porządkowe i uzupełniające, m.in. przy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ulicą Sportową.

W galerii prezentujemy zdjęcia, ilustrujące przebieg inwestycji drogowej w Łuszczanowicach i Łuszczanowicach Kolonii.