Przejdź do głównej treści

Chcą poznać historię Pomnika Niepodległości w Kleszczowie

[12.10.2018] w kategorii: Aktualności.

Ciekawa inicjatywa, związana z gminnymi obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest realizowana przez działające w kleszczowskiej podstawówce Szkolne Koło PTSM pod kierunkiem Agnieszki Szczęsnej i Aleksandry Gorzelak-Dylak. Uczniowie z zacięciem prawdziwych historyków gromadzą informacje dotyczące budowy Pomnika Niepodległości w Kleszczowie.

Kamienny obelisk, który obecnie znajduje się w centrum parku przy ul. Głównej w Kleszczowie powstał z inicjatywy przedwojennego nauczyciela miejscowej szkoły Cyryla Marcinkowskiego. Do zgromadzenia materiału na budowę nauczyciel namówił uczniów oraz ich rodziców. Uroczystość poświęcenia miała miejsce w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Napis umieszczony na kamiennej płycie głosił: „Na pamiątkę odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1918 – 1928. Dzieci szkoły Kleszczów. 11 listopada 1928”.

Po to, by zgromadzić jak najwięcej informacji o dziejach prostego, kamiennego pomnika, uczniowie ze Szkolnego Koła PTSM przeprowadzają wywiady z mieszkańcami naszej gminy i zbierają informacje. 9 października odbyli spotkanie z wójtem gminy, Sławomirem Chojnowskim. Podczas dłuższej rozmowy pytali też o to, jak obecnie wyglądają gminne obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Efektem naszego działania ma być wydanie okolicznościowego folderu. Zaprosiliśmy do współpracy nie tylko do uczniów, nauczycieli i pracowników, naszej szkoły. Zwracamy się także do mieszkańców gminy z prośbą o dostarczanie informacji i zdjęć, które pomogą w poznaniu historii Pomnika Niepodległości – mówi Agnieszka Szczęsna.

Chcą poznać historię Pomnika Niepodległości w Kleszczowie