Przejdź do głównej treści

26 maja wybierzemy posłów Parlamentu Europejskiego

[24.05.2019] w kategorii: Aktualności.

W niedzielę 26 maja uprawnieni mieszkańcy gminy Kleszczów w siedzibie jednej z pięciu obwodowych komisji wyborczych, działających na terenie gminy będą mogli oddać głos na jednego (tylko jednego) kandydata na posła do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w lokalach wyborczych odbywać się będzie od godz. 7.00 do 21.00. Należy zabrać z sobą dokument ze zdjęciem. W głosowaniu może wziąć udział każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 rok życia i nie został pozbawiony praw publicznych i wyborczych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego to jedyne bezpośrednie wybory do instytucji unijnych. Ten fakt powinien więc dodatkowo zachęcić nas do wzięcia w nich udziału. Liczba mandatów, które danemu krajowi przysługują w tych wyborach, jest uzależniona od liczby ludności. Im więcej obywateli ma dany kraj tym większa grupa posłów reprezentuje go w Brukseli.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada łącznie 751 posłów, z czego 51 to posłowie wybierani w Polsce. Wśród 28 państw członkowskich UE w 24 krajach obowiązuje system jednookręgowy, co oznacza, że całe terytorium danego kraju jest jednym, dużym okręgiem wyborczym. W Polsce ustalono 13 okręgów wyborczych, a województwo łódzkie jest okręgiem nr 6. Nie ma gwarantowanej liczby mandatów dla danego okręgu. O ostatecznej liczbie europosłów, wybranych w danym okręgu decyduje kilka czynników, przede wszystkim frekwencja i rozkład głosów oddanych na poszczególne listy kandydatów.

Posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego tworzą frakcje o podobnych poglądach politycznych. Nie ma zatem jednolitej reprezentacji poselskiej danego państwa. Po kilku-, kilkunastu posłów wybranych z konkretnej listy przyłącza się do wielkich, unijnych partii. W parlamencie, który kończy już swoją kadencję posłowie wybrani z list Platformy Obywatelskiej wchodzą w skład Europejskiej Partii Ludowej, natomiast eurodeputowani z list Prawa i Sprawiedliwości – w skład ugrupowania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Postarajmy się 26 maja, by Gmina Kleszczów, która w regionie łódzkim wyróżnia się bardzo wysoką frekwencją wyborczą, także tym razem pokazała obywatelskie zaangażowanie swoich mieszkańców.