Przejdź do głównej treści

2017 – Rok Reymonta w regionie łódzkim

[19.04.2017] w kategorii: Aktualności, Kultura.

7 maja minie 150 lat od dnia urodzenia polskiego noblisty – Władysława Stanisława Reymonta. Decyzją Sejmiku Województwa Łódzkiego rok 2017 został ogłoszony w naszym regionie Rokiem Reymonta. Lista organizowanych z tej okazji imprez oraz różnych eventów jest dostępna pod adresem www.lodzkie.pl/reymont/ i wciąż będzie uzupełniana. Wpisane są tam obecnie wydarzenia organizowane w różnych częściach naszego województwa: konkursy plastyczne i fotograficzne, XX Edycja Ogólnopolskiej Imprezy Artystycznej „Dzień Reymonta”, jak też konkurs wiedzy o życiu autora „Chłopów”.

Urodzony w Kobielach Wielkich (obecnie powiat radomszczański) Władysław Stanisław Reymont z woli rodziców miał zostać organistą (jego ojciec wykonywał taki właśnie zawód w parafii w Tuszynie). Nie chciał jednak takiej przyszłości. Wykształcił się na krawca, był aktorem teatralnych wędrownych grup, pracował też na kolei. Częste podróże, ciekawość świata, dar trafnej obserwacji zaowocowały w jego działalności literackiej, z której utrzymywał się od 1894 roku.

W dwóch najważniejszych dziełach Wł. St. Reymonta został sportretowany region łódzki przełomu XIX i XX wieku – drapieżny kapitalizm gwałtownie rozwijającej się Łodzi (w „Ziemi obiecanej”) oraz życie wiejskiej społeczności w Lipcach (w czterotomowych „Chłopach”). 13 listopada 1924 roku Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł w Warszawie 5 grudnia 1925 r.