Przejdź do głównej treści

13 kwietnia pamiętamy o ofiarach z Katynia

[13.04.2018] w kategorii: Aktualności.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto, obchodzone co roku 13 kwietnia – w rocznicę ogłoszenia przez Niemców informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Miało to miejsce w 1943 roku. Związek Sowiecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero 50 lat po dokonaniu mordu. 13 kwietnia 1990 r. ujawniono m.in. listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm RP 14 listopada 2007 r.

Ofiarą sowieckiej zbrodni padło ok. 22 tysięcy polskich wojskowych, policjantów, nauczycieli i urzędników. Wśród nich były również osoby, związane miejscem urodzenia z gminą Kleszczów. Ich nazwiska znalazły się w opracowanej przez Adama Chęcińskiego publikacji „Sowieckie zbrodnie na polskiej ludności z okolic Bełchatowa, cz. III”, zamieszczonej na stronie https://pthbelchatow.wordpress.com/.

Prawnik, porucznik rezerwy Ludwik Różycki z Kleszczowa miał 58 lat, kiedy strzałem w tył głowy został zabity w Katyniu. Nauczyciel, podporucznik Edmund Mielczarek, urodzony w Łękińsku, był więźniem Starobielska. Został zabity w wieku 49 lat. Tyle samo lat miał policjant – st. posterunkowy Andrzej Góra, zabity w Miednoje. 28 lat miał natomiast nauczyciel – podporucznik rezerwy Anzelm Sztajnert, urodzony w Kucowie.