Przejdź do głównej treści

100 lat polskiego rolnictwa na wystawie

[23.11.2018] w kategorii: Aktualności, Rolnictwo.

Narodowa Wystawa Rolnicza z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w dniach 30 listopada-2 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Impreza jest organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Będzie to przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi.

Wystawa będzie zlokalizowana w trzech pawilonach:

  1. Pawilon nr 7 dedykowany będzie polskiej żywności wysokiej jakości. Odbywać się tu będą liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentują między innymi koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne. Na wspólnym stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pracownicy tych jednostek odpowiadać będą na pytania zwiedzających. Swoje stoisko zaprezentuje także Krajowa Spółka Cukrowa partner wydarzenia.
  2. W pawilonie nr 8 będzie można oglądać ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia (np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw). Planowane jest wspólne stoisko instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz doradztwa rolniczego. Na poszczególnych stoiskach zwiedzający będą mogli zapoznać się z zakresem działalności oraz najważniejszymi osiągnięciami prezentowanych jednostek. Przygotowane prezentacje będą miały charakter otwarty i interaktywny. Będzie to m.in. konkurs wiedzy ekologicznej, prezentacja ula edukacyjnego oraz pokaz tłoczenia oleju i etapów produkcji piwa. Swoją wiedzą dzielić się będą również uniwersytety oraz jednostki, które na co dzień dbają o jakość produktów i zdrowie zwierząt hodowanych na wsi.
  3. W pawilonie 8A prezentowane będą zwierzęta z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska.

Podczas Narodowej Wystawy Rolniczej odbędzie się konferencja naukowa „1918 – 2018 stulecie przemian polskiej wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa, organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wstęp na Narodową Wystawę Rolniczą jest bezpłatny. Ekspozycje dostępne w godz. 9.00-18.00. Więcej szczegółów znajduje się pod adresem https://narodowawystawarolnicza.pl/.